Stephane Antiga podjął decyzję – Mistrzostwa Świata bez Bartka!

DSC_6697Szkoleniowiec naszej drużyny miał podjąć decyzję o tym kogo zobaczymy na Mistrzostwach Świata przed Memoriałem lub tuż po nim. Skład reprezentacji na największą imprezę tego lata czyli nadchodzące wielkimi korkami Mistrzostwa poznaliśmy dziś, niestety dla większości podany skład wiąże się z wielkim szokiem.
Jakiś czas temu czytaliśmy, o problemach w kontaktach Bartka z trenerem naszej drużyny, które zaczęły się w trakcie Ligi Światowej.Antiga nie chciał wystawić Kurka w wyjściowej 6. Bartek strasznie chciał grać, ale Antiga zdecydował się wypróbować nowych zawodników i weterana Winiarskiego. Kurek nie chciał się pogodzić z systemem Antigi, co ostatecznie doprowadziło do tego, że Kurek nie był składzie meczowym. Po tej sytuacji Stephane Antiga zapewniał, że miedzy nim a zawodnikiem jest już wszystko w porządku.

Dziś jednak, na 13 dni przed Mistrzostwami Świata czytamy o decyzji podjętej w sprawie składu na tę imprezę, w którym nie znalazł się przyjmujący Lube Banca Macerata. Powodem jego nieobecności w składzie ma być według trenera Antigi – „przegrana rywalizacja sportowa”, choć wiemy iż od początku sezonu jak wspomnieliśmy wyżej były pomiędzy nimi zgrzyty, więc może o to chodzi? W sobotę Bartek opuścił trening 20 minut przed jego zakończeniem, a w wieczornym meczu przeciwko Bułgarii nie zagrał nawet przez chwile. W niedzielnym treningu, już nie uczestniczył. Spakował swoje rzeczy i wyjechał ze zgrupowania – takie informacje podaje przegląd sportowy.

Kurka nie ma w składzie, choć jeszcze wczoraj po zakończonym meczu z Bułgarią szkoleniowiec rozważał możliwość przesunięcia Bartka z przyjęcia na atak z powodu urazu Mariusza Wlazłego.

Co tak naprawdę dzieję się w kadrze? Jakie zgrzyty i niewyjaśnione sytuacje są w naszej reprezentacji pomiędzy trenerem a Bartkiem? Podobno po wczorajszym meczu Antiga rozmawiał z Kurkiem na temat zmiany pozycji na atakującego. Nie jest to łatwa sytuacja, ale czy to jest powód, dla którego został skreślony?

Jak wiemy Bartek jest ambitnym graczem, przez lata był najważniejszym ogniwem zespołu i nie raz zdarzało się, że pomimo kłopotów na boisku „wyciągał” wyniki meczów. Poprzedni trener stawiał na Kurka nawet, gdy nie był w formie. W dzisiejszym przedmeczowym studio oczywiście nie zabrakło rozmów na ten temat.
Antiga podtrzymywał swoje wcześniejsze wypowiedzi – „To był wybór sportowy, to był trudny wybór. Zadecydowała najmniejsza efektywność Bartosza Kurka spośród pozostałych przyjmujących. Przyznał, że Bartek sportowo był gorszy od pozostałych.”
Z kolei Ireneusz Mazur i Ryszard Bosek są zdania, iż nie zadecydowała forma sportowa, że od początku nie było feelingu między Bartkiem i Antigą. Mazur dodał, że brak Bartka w 14 na Mistrzostwa Świata jest sensacją i, że nie bez przyczyny grał w najlepszych klubach, nie bez przyczyny był liderem naszej reprezentacji w ostatnich latach. Dodał, że decyzje trenera powinny być akceptowane, ale nie wydaje mu się, żeby zadecydowały sprawy tylko sportowe. Bosek przyznał, że problem istniał od jakiegoś czasu. Dodał, że to nasza porażka, że nie potrafiliśmy przygotować tak wybitnego siatkarza do nadchodzących Mistrzostw Świata. Poinformował, że Bartek stosował drastyczne metody leczenia by dojść do zdrowia i na 99% powodem nieobecności Kurka w składzie na MŚ nie jest dyspozycja sportowa. „Bartek poza siłą ataku i zagrywki to także doświadczenie” – dopowiada Bosek. Jerzy Mielewski na koniec powiedział, że Bartek jest wizytówką naszej siatkówki. Zauważył, że co drugi kibic na hali ma koszulkę z nazwiskiem Kurek i „6” na plecach.

Piotr Gruszka także wyraził swoje zdziwienie – „Bartek który jest mocnym zawodnikiem i ma za sobą dobry sezon, nie zagra na najważniejszej imprezie.” W zasadzie po raz pierwszy od 6 lat nasz przyjmujący nie pojawił się w szerokiej kadrze na turniej. Nie wiemy o co tak naprawdę wydarzyło między trenerem a Bartkiem, ale mamy tylko nadzieję, że kadra na tym nie ucierpi, a Bartek wróci do reprezentacji w przyszłym roku. Przypominamy, że Lube już jutro rozpoczyna przygotowania do kolejnego sezonu, a od 25 sierpnia zaczyna treningi fizyczne, w których Kurek być może już będzie uczestniczył.

info.własne, przegląd sportowy, studio.