Pierwsza wygrana w turnieju w Vasto.

Cucine Lube Banca Marche Treia zwyciężyła 3:1 w pierwszym z dwóch rozegranych spotkań w międzynarodowym turnieju w Vasto. Przeciwnikiem podopiecznych trenera Giulianiego był turecki zespół Galatasaray, który dziś zmierzy się w walce o trzecie miejsce z Halkbankiem Ankara. Biało-czerwonych czeka zaś pojedynek z Sir Safety Perugia, którym do zwycięstwa nad podopiecznymi trenera Bernardiego wystarczyły zaledwie trzy sety.

Dla graczy Lube turniej jest trzecią oficjalną próbą przed rozpoczynającymi się rozgrywkami o miano Mistrza Włoch. Towarzyskie spotkania pozwalają także na przetestowanie różnych ustawień na boisku. Wczorajszy mecz w pierwszym ustawieniu rozpoczęli: na rozegraniu Baranowicz, atak – Sabbi, na środku siatki – Podrascanin i Stankovic, na przyjęciu Kurek i Parodi, zaś na libero Henno. W trakcie meczu trener Giuliani dokonywał podwójnej zmiany, wystawiając na parkiecie duet Monopoli – Fei, a także Kovara odpowiedzialnego za poprawienie i wzmocnienie linii odbioru zagrywki.

Pierwszy set rozpoczął się od skutecznych ataków graczy Galatasaray. Przy prowadzeniu 3:0 o pierwszą przerwę poprosił trener Giuliani, ale nie pomogło to w odrobieniu punktów. Za chwilę na tablicy pojawił się wynik 7:2 dla zespołu z Turcji. Błędy graczy z Maceraty spowodowały, że na przerwę techniczną przeciwnicy schodzili z pięciopunktową przewagą (12:7), którą utrzymywali do stanu 14:9. Skuteczna, ale tylko na chwilę, okazała się zmiana na rozegraniu. Wejście drugiego rozgrywającego Lube pozwoliło na zmniejszenie różnicy do trzech punktów (18:15), ale kolejne ataki drużyny tureckiej spowodowały ponowne objęcie pięciopunktowej przewagi (20:15), której zespół Galatasaray nie wypuścił już do końca meczu (25:20).

Drugi set rozpoczął się od prowadzenia Maceraty (3:1). Tym razem to przeciwnikom nie pomogła przerwa na żądanie trenera (6:2), a dobra gra blokiem pozwoliła na utrzymanie czteropunktowej przewagi Lube (10:6). Dzięki dobrej organizacji gry podopieczni trenera Giulianiego schodzili na przerwę techniczną przy stanie 12:7. Po przerwie doprowadzając do remisu (17:17) atak w swoje ręce wzięli kapitan zespołu i Tuia. Biało-czerwoni nie poddali się, bloki Stankovica oraz ataki Kurka spowodowały wynik 21:18. Dobra zmiana Kovara za Kurka na przyjęcie pomogła drużynie z Maceraty wygrać seta 25:21.

Kolejny set to walka punkt za punkt. Do dwupunktowej różnicy tylko przez chwilę doprowadził Parodi (4:2), bowiem zaraz turecki zespół niwelował przewagę (10:9). Na przerwę techniczną to podopieczni trenera Giulianiego schodzili na prowadzeniu (12:10). Kolejne akcje to błędy po obu stronach siatki (16:13), a przede wszystkim w obronie Galatarasay. Dezorganizacja gry zespołu z Turcji, a także bloki Kurka (20:15), którego w końcówce ponownie zmienił Kovar, dały kolejne zwycięstwo drużynie z Włoch.

Czwarty set był konsekwencją trzeciego – mnóstwo błędów na zagrywce po obu stronach, ale lepsza gra Lube pozwoliła na wyjście na prowadzenie zespołu Mistrza Włoch (7:4). Kolejne akcje to walka punkt za punkt, choć z przewagą podopiecznych trenera Giulianiego (8:6, 12:10). Błędy techniczne, przerwa dla Galatasaray i osiągnięcie przewagi przez zespół z Maceraty (14:10) pozwoliła na przetestowanie duetu Fei – Monopoli. Dzięki temu turecka drużyna doprowadziła do stanu 21:20, jednak kolejne błędy w ataku (23:20) spowodowały zwycięstwo Cucine Lube Banca Marche 3:1 .

W tym spotkaniu najwięcej oczek, bo aż 20 zdobył Sabbi. O jedno oczko mniej zdobył nasz przyjmujący – Bartek (19 punktów, z czego 4 bloki, 1 as serwisowy, 58% skuteczności w ataku).